2017. nov 07.

A gyógymasszázs terápiás fontossága

írta: m admin
A gyógymasszázs terápiás fontossága

gyogymasszazs_bgs.jpg

A klinikai masszázsterápia jelentős fontossággal bír a fizikoterápiás kezeléseken belül. Csodás módszerre épül, amellyel kiváló diagnózist állíthat fel a terapeuta a betegéről.

A terapeutának komoly elméleti és gyakorlati tudással, tapasztalattal kell rendelkeznie ahhoz, hogy bizonyos eredetű mozgásszervi problémákat hatásosan  kezelni tudjon. Mindig emlékeznie kell arra, hogy az egyént összefüggéseiben kell látnia, mert a szervezetben minden összeköttetésben, kapcsolatban áll egymással. Például a megrándult bokájú beteg kíméli a sérült lábát, ezért csípő ízületeiben és a háta alsó részén megfeszíti az izmait. Így a hát izmaiban is megbomlik az egyensúly, ezért a kiegyensúlyozatlanság hatására megfeszülnek a nyakizmok is, amelyek fejfájást okozhatnak. Esetében csupán a nyakizmok kezelése nem fogja megoldani a problémát, mert a fájdalom és a deformitás más pontból ered, tehát nem helyi problémáról van szó. 


A megrövidült izomszövet nem képes munkát végezni

A gyógymasszőr tartósan vagy kórosan megrövidült izomszövettel foglalkozik. Egy izom megrövidülése lehet aktív vagy passzív. Krónikusan passzív megrövidülés például a musculus biceps brachii megrövidülése, ha a kart a gyógyulás ideje alatt felkötve tartjuk. Az aktív megrövidülés maga az izom-összehúzódás, amely lehet akaratlagos, ami az izom munkája, de lehet akár védekező összehúzódás is, ami az izom válasza olyan veszélyekre, mint amikor túlterheltség áll fenn, illetve ismétlődő mozgás vagy erős túlnyújtás esetén.

A testünk lágy szövetei érintésre képesek válaszreakciót létrehozni oly módon, hogy a miofaszciális fájdalmat egy önfenntartó neuromuszkuláris visszacsatoló kör hozza létre, amelybe az érintéssel okozott inger hatására beavatkozik és így visszaáll a normális működés. A választott technikától függően a manuális beavatkozás megszakítja a helytelenül működő szövetben ezt a visszacsatolási folyamatot, így bizonyos változásokat idéz elő az idegi válaszban és a szövetben is. A beavatkozás lehet iszkémiás összenyomás, passzív nyújtás-rövidítés vagy bármely fogás.

A gyógymasszázs klinikai terápiája ezek alapján közelíti meg a tartósan megrövidült lágy szövetek kezelését, és tapintással kísérli meg azok természetes, fájdalommentes működésének helyreállítását úgy, hogy figyelembe veszi a beteg testének egészét.

Gyógymasszázs kezelési menete és diagnózis felállítása

A terapeuta, amikor egy beteget megvizsgál, figyelembe veszi testtartását, annak szimmetriáját, mozgását, amely lehet lassú, gyors vagy akár szakaszos. Egy kiváló terapeuta már a betegről akkor fel tud állítani egy pontos diagnózist, amikor az még ruhában van.

Az egyén teste, alakja árulkodik az egyén testi betegségeiről. A gyógymasszőr mindezeket a külső jeleket megfigyelve, a masszázs elkezdése előtt még érintéssel is felméri a beteg állapotát. Az izomrostok felépítését megfigyelve, illetve az ízületekben meglévő ízületi szögek elváltozásait, csavarodásait, tengely ferdüléseit felmérve kezdi el a kezelést.

A gyógymasszőr a beteg orvosával együttműködve dolgozik, ezért tudnia kell orvosi leleteket olvasni, megérteni és kérni a beteget, hogy hozza magával és mutassa fel azokat. Jelentős fontossággal bírnak ezek az orvosi leletek, melyek még pontosabbá tehetik a diagnózist és a kezelést.

A terapeuta az izmok felépítése és állaga alapján kezeli a beteget. Általában az izomrostok túlfeszülnek, csavarodnak vagy éppen túl lazák, elvesztették rugalmasságukat.

Amikor egy beteget vizsgálunk meg, találunk a testén nyomásra érzékeny pontokat. Kivétel akkor van, ha valakinél ezek a testrészek sérülés vagy zúzódás miatt érzékenyek. Ezeket az érzékeny pontokat nevezzük trigger pontoknak, a vázizom, izomszövetek egy feszes kötegében észlelhető csomócskák, amelyek rendkívül érzékenyek és jellegzetes kisugárzó fájdalmat hoznak létre. Ezek a pontok azért keletkeznek, mert valamilyen megerőltetett, vagy túlterhelt ismétlődő mozgást végeztünk.

A trigger pontokról akkor mondható el, hogy oldódnak, ha a hozzájuk tartozó csomócskát lágyabbnak érezzük és megszűnik a belőle kisugárzó fájdalom. Az izomról, faszciáról akkor mondhatjuk el, hogy oldódik feszessége, ha a terápiás művelet alatt elernyed, ellazul, megnyúlik az izomszövet. Ez a nyújtás kismértékben észlelhető, nehéz leírni, de a beteg fájdalma csökken, ezáltal a terapeuta tudja, hogy a kezelés menete hatásos.

Tehát a gyógymasszőr teljes egészében megvizsgálja betegét: megvizsgálja a panaszt okozó testtájakat, a légzést, ezután tapintással végzi tovább a diagnózist, illetve orvosi leletek alapján megtervezi a komplex kezelési menetet.

Gyógymasszázs élettani hatásai

Az emberi testet érő mechanikai ingerek közvetlen és közvetett úton befolyásolják a szövetek működését. Hatásuk elsősorban helyi: közvetlenül befolyásolják a vénás- és nyirokkeringést, valamint közvetetten hatnak az artériás keringésre és izomtónusra.

Közvetlen hatások

A vénás- és nyirokkeringés befolyásolása. A bőr külső felszínén alkalmazott kompressziós ingerek növelik az izom kontrakcióját, és ezen keresztül a szöveti nyomást is. Ezzel az izmok között futó vénákban a vénás nyomást emeli, ami a keringés fokozódásához vezet (pumpa effektus). A váltakozó erősségű kompresszió a nyirokkeringés gyorsulását segíti, az intersticiális folyadék térfogatának csökkenését, a pangásos vizenyő felszívódását fokozza.

Ilyenkor a bőrfelszín kipirul, a feszes, letapadt és görcsös izomtónus felszabadul a nyomás, fájdalom alól, ennek hatására ellazul a beteg, és fájdalma csökken, végül megszűnik. A végtagokban lévő pangásos vizesedés (ödémásodás) érzékelhetően csökken, ezáltal megkönnyebbülnek a végtagok, a nyirokáramlás felszabadul és intenzív méregtelenítő folyamat indul meg a szervezetben.

Közvetett hatások

Mechanikai ingerre a szövetekben vazoaktív anyagok szabadulnak fel (pl. hisztamin, bradykinin), melyek az erek falában lévő simaizomrostokat ellazítva az erteriollák tágulását eredményezik. Ezzel a bőr és bőr alatti kötőszövet, harántcsíkolt izmok oxigén és tápanyagellátását javítja. Nagy szerepe van a tejsav elszállításában, különösen a gyulladásos mozgásszervi betegségeknél.

Hatására lényegesen bonyolultabb folyamatok mennek végbe szervezetünkben, miközben a méregtelenítő és kiválasztó szervrendszerre is jótékonyan hat. Növeli a csontokban és ízületekben a tápanyag ellátottságot, az idegrendszerre (lymbikus lebenyre) nyugtatólag hat a kezelés. Javítja a motorikus idegi összeköttetést a szervezetben, amelynek hatására a beteg mozgása könnyebbé és lazábbá válik, ugyanakkor stabilabbá is.


Gyógymasszázst megelőző vizsgálat

  • bőr- és bőrszín-elváltozások
  • a bőr turgora
  • izomtónus
  • deformitások
  • ízületi duzzanat, szöveti duzzanat

Tapintható elváltozások

  • bőrhőmérséklet
  • kötőszövet eltolhatósága és elemelhetősége
  • izomtónus (hyper-, hypotónus)
  • izomrostok eltolhatósága
  • az izmok nyomásérzékenysége
  • szöveti duzzanat ízületi duzzanat
  • az ízületek nyomásérzékenysége

Gyógymasszázs során hatással vagyunk a bőr különböző rétegeire, a kötőszövetre, melynek hatására a fájdalomérzet csökken a fájdalmas terület feletti bőr dörzsölésére, a test meghatározott pontjainak ingerlésével. Ezek a pontok a gerincvelőből kilépő fájdalomérző receptorok, amelyekre a terapeuta, különböző fogásokat alkalmazva a betegen, hatást tud gyakorolni, ezáltal a beteg panaszát enyhíteni képes.

A masszázs fájdalomcsillapító hatású. A masszírozás során a központi idegrendszerben, az agytörzsben (a hipofízis elülső és középső lebenyében) fájdalomcsillapító anyagok szabadulnak fel (pl. ópiumszerű peptidek, endorfinok), melyek hatására a páciens eredeti fájdalma megszűnik, csillapodik. Rendszeres gyógymasszázs kezeléssel megszüntethetőek, csökkenthetőek a mozgásszervi fájdalmak és panaszok.

Milyen esetben forduljunk gyógymasszőrhöz?

Minden olyan esetben, amikor valamilyen komoly mozgásszervi problémával küzdünk pl. gerincproblémák, gerincferdülés, gerincsérv esetén. Ízületi betegségek miatt. Vállfájás, könyökfájás, csuklófájás, csípőfájdalmak, térdfájdalmak és bokaízületi fájdalmak miatt. Különböző balesetek, műtétek utáni rehabilitáció céljából pl. kartörés, lábtörés esetében is. Autoimmun betegek esetében, pl. SM (sclerosis multiplex). Agyvérzés (stroke) esetében, ahol akár egy vagy kétoldali bénulás maradt vissza.

Mozgásszervi probléma esetén forduljon gyógymasszőrhöz!

(forrás: webbeteg.hu)

A masszőri klasszikus és hírneves látássérült szakma. Nem véletlenül: a látássérült masszőr a képzések során látása helyett a tapintására hagyatkozva sajátítja el a mozdulatokat, különleges érzékenységgel vizsgálja végig a kezelendő testfelületet és találja meg a problémás részt.

 

BGS - színvonal és szakértelem

12 látássérült masszőrünk (közülük 10 gyógymasszőr, 2 talpmasszőr) várja sokéves szakmai tapasztalattal a gyógyulni, felfrissülni vágyókat - keressék őket bizalommal!

* A masszázs szolgáltatásokból befolyt összeg egyesületünk működését, azaz a látássérültek támogatását szolgálja. Köszönjük, ha ezzel is segíti munkánkat!

http://bulake.hu/index.php/masszazs

 

Szólj hozzá

masszázs fogyatékkal élők masszazs gyógymasszázs foglalkoztatás terapeuta izomgörcs masszazsrol izomfeszülés ellen masszázs terapeuta