2016. máj 12.

A vakok gondjai a bankjegyekkel

írta: m admin
A vakok gondjai a bankjegyekkel

forint.jpg

A pénzérmék megkülönböztetése nem jelent problémát a vakoknak és a gyengénlátóknak, ugyanis azoknak méretük, sőt peremük is eltérő. A papírpénzeknél már nem ilyen egyszerű a helyzet.

Bár alkalmaznak a forintbankjegyeken egy tapintható jelzést, az érintettek számára ez a gyakorlatban nem mindig érzékelhető, ugyanis a jelölések hamar elkopnak.

Ezért azok az emberek, akiknek már nem tökéletes a látásuk, beleértve az idősebbeket is, a mindennapokban nagy kihívással szembesülnek. Mivel egyedül nem tudják megkülönböztetni a pénzeket, mindig mások segítségére szorulnak.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megkeresésünkre elmondta, hogy a bankjegyeken a külföldi jegybankok által is alkalmazott azonosító jeleket használják a megkülönböztetéshez. Ezt egy különleges, úgynevezett metszet-mélynyomtatás teszi lehetővé, aminek köszönhetően kerül egy tapintható vastagságú festék a bankjegyekre a meghatározó nyomatok felületén. – Ezeken a grafikai elemeken túl azonban a korábbi címletváltozatokon alkalmazottnál jobban tapintható, további célirányosan kialakított, címletenként eltérő nyomatfelületek is segítik az azonosítást az új bankjegyeken – tette hozzá az MNB.

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) elmondása szerint azonban a nyomdából kikerült és még nem használt címleteken is csak különös odafigyeléssel és megfelelő segítséggel (iránymutatás) tapintható ez a megkülönböztető jel. Az MVGYOSZ korábbi javaslata szerint az eltérő méretű címletek bevezetése orvosolhatná a problémát, ugyanis a méretalapú megkülönböztetés számos országban elfogadott, többek között az euró papíralapú címletei is különböző méretűek.

A jegybank ezzel szemben azt mondja, hogy folyamatosan figyelik a külföldön alkalmazott megoldásokat is, amiből az szűrhető le, hogy a gyártók/kibocsátók a – forinttal egyező – nyomdai úton kialakított megoldásokat részesítik előnyben.

Ma már az okostelefonok is segíthetik az idősebbeket és a gyengénlátókat, ugyanis van olyan applikáció, amelynek segítségével a pénz hangzó formában és kontrasztos nagybetűs megjelenítéssel válik felismerhetővé. De akad digitális nagyító is, amelynek kijelzőjén óriási méretűvé lehet felnagyítani a papírpénzeken szereplő feliratokat.

forrás: metropol.hu

Szólj hozzá

közélet segítségnyújtás vak kozelet látássérült akadálymentesség