Echolokáció, a vakok hatodik érzéke
Mint a denevérek, az emberek is érzékelhetik a tárgyakat a látás segítsége nélkül.
Az echolokáció, vagyis a radar-érzék, a tájékozódás visszavert hang segítségével mindnyájunk számára elsajátítható - írja egy tanulmány, amely a Psychological Scienceben jelent meg és amelyet az ontarioi és az edinburghi Heriot-Watt egyetem pszichológusai készítettek.
Kevesen tudják, de a képességet, amelyet az emberek inkább a denevéreknek és a filmek szuperhőseinek tulajdonítanak, sok nem látó is alkalmazza, hogy tájékozódjon. "Vannak emberek, akik képesek meghatározni helyzetüket és az őket körülvevő tárgyak terjedelmét azoknak az ultrahangoknak a visszacsapódásából, amelyeket kiadnak. Ehhez elég egy ujjcsettintés által kiadott zaj" - magyarázta a Gavin Buckingham, az edinburghi egyetem tanára, a tanulmány társszerzője.
A pszichológusok kísérletében kilenc ember vett részt. Őket három csoportra - nem látókra, akik alkalmazzák az echolokációt, nem látókra, akik nincsenek birtokában ennek a technikának és látókra - osztották. Mindhárom csoportnak az volt a feladata, hogy becsülje meg három különböző méretű, de azonos súlyú kocka súlyát úgy, hogy csak tetejükön lévő zsinegnél fogva emelhetik fel azokat. Csak azok a nem látók tudták megadni a helyes választ, akik nem használták az echolokációt, a másik két csoportot megtévesztette a súly-méret illúzió, egy elterjedt optikai illúzió, amely asszociálja a legkisebb terjedelmet a legnagyobb súllyal.
A látókat a szemük csapta be, az echolokációt ismerőket pedig éppen az a képességük, hogy meg tudták határozni a különböző kockák méreteit.
De annak bizonyítékát, hogy az embereknek is vannak echolokációs képességei, saját módon éppen ez a tévedésük adta. A kísérlet kimutatta, hogy az echolokáció képes a többi érzéket is megtéveszteni. Mint ahogy a látás befolyásolta a tárgyak megbecsülését a látóknál, az echolokáció is befolyásolta a nem látókat. "A radar érzék tehát nemcsak egy egyszerű funkcionális eszköz, amely segíti a nem látókat a környezetükben való mozgásban, hanem egy teljes jogú érzék, amelyet mindnyájan elsajátíthatunk és amely, ki tudja, egy napon
helyettesítheti a látást." - mondta Buckingham.
Igen, mindenki számára elérhető ez a képesség, de csak olyan gyakorlással, amelyet már ismertetett egy 2009-es kísérlet.
Akkor Antonio Martinez Rojas kutató a madridi Alcala egyetemmel együttműködésben egy napi kétórás, összesen két hétig tartó edzést talált ki, amely lehetővé teszi minden ember számára olyan echlokációs képességek kifejlesztését, amelyek elégségesek ahhoz, hogy csukott szemmel meg tudja mondani, áll-e valamilyen tárgy az útjában.
forrás: gepnarancs.hu