Infokommunikációs akadálymentesítésre új forrás - pályázat
A fogyatékossággal élők közszolgáltatásokhoz való hozzáférését megkönnyítő, infokommunikációs alapú akadálymentesítés fejlesztésére hirdet pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) - jelentette be a tárca szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
Czibere Károly felidézte, a 2015-ben elfogadott, tízéves fogyatékosügyi program két fontos pontja az akadálymentesítés és a hozzáférési esélyek javítása. A most meghirdetett pályázat az utóbbit célozza, hogy a legkisebb településeken is elérhetővé váljanak a közszolgáltatások a fogyatékossággal élők számára a modern infokommunikációs eszközök segítségével.
Az államtitkár az infokommunikációs akadálymentesítésre példaként említette a már évek óta használt, siketeknek segítő kontaktszolgáltatást, amelynek lényege, hogy az ügyintézés során jelnyelvi tolmács személyes jelenlétére nincs szükség, tableten vagy okostelefonon keresztül videotolmácsolást biztosítanak az érintetteknek.
A mostani pályázatot annak a kilenc országos érdekképviseleti szervezetnek, illetve konzorciumaiknak hirdetik meg, amelyek a kormány kiemelt partnerei és az Országos Fogyatékosságügyi Tanács tagjai - közölte az államtitkár.
Ezek a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ), a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ), a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ), a Siketvakok Országos Egyesülete, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (Éfoész), az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ), a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF), az Afázia Egyesület és a Démoszthenész Egyesület.
Schanda Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár elmondta, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében megvalósuló, négymilliárd forintos keretösszegű pályázatra első körben
július 19-ig lehet jelentkezni, de ha marad forrás, akkor egészen az év végéig várják a pályázatokat.
A támogatott projektek célja lehet a már meglévő, eddig csak segítővel igénybe vehető szolgáltatások továbbfejlesztése, a humánerőforrás igényének csökkentése vagy újszerű, támogató jellegű módszerek kifejlesztése - közölte.
Kifejtette, nemcsak a szoftverfejlesztés a feladat, hanem a célcsoport igényeire szabott szolgáltatás elindítása és működtetése is. Támogatják különböző szolgáltatási pontok kialakítását, helpdesk rendszerek működtetését, az új szolgáltatásokról szóló tájékoztatók készítését, a felhasználók betanítását, a szakemberek képzését, az informatikai rendszer fejlesztését, valamint ehhez kapcsolódó eszközök vásárlását és üzembe helyezését.
Schanda Tamás úgy fogalmazott,na társadalmi integráció kiemelt feladat, valódi közügy, és Magyarország akkor lesz erős, ha az itt élők összefognak és segítik egymást.
A kormány pedig olyan fejlesztésekkel támogatja a fogyatékossággal élőket, amelyek segítik megtalálni a helyüket a közösségben, megkönnyítik az életüket, valamint segítik a munkába állásukat.
A fogyatékossággal élők mindennapjait segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítása című pályázat részletei a https://www.palyazat.gov.hu/efop-115-17-a-fogyatkkal-lk-mindennapjait-segt-infokommunikcis-alap-tvszolgltats-kialaktsa oldalon találhatók.
forrás: orientpress.hu