2016. jún 15.

Forradalmi kutatás: van megoldás egy szemproblémára

írta: m admin
Forradalmi kutatás: van megoldás egy szemproblémára

A látásukat nyerhetik vissza

keratitis_neuroparalytica.jpg

A keratisis neuroparalytica nevű, vakságot okozó szemproblémára, úgy néz ki, van megoldás. Az eredményeket az olaszországi bio-gyógyszerészeti vállalat, a Dompé Research and Development L'Aquila-i gyárában tartott sajtótájékoztatón jelentették be.

Nagy százalékban teljesen meggyógyulnak azok a betegek, akik az újonnan kifejlesztett gyógyszert kapták egy ritka, vaksággal járó szembetegségre. A szembetegséget például cukorbetegség, herpesz vagy sebészeti beavatkozások miatt alakul ki. A Nobel-díjas kutató felfedezésének további szakaszaiba Magyarországon is be lehet kapcsolódni.
RhNGF-nek hívják azt a növekedési faktort, amelyik célzottan képes kezelni a problémát, amelyik 5 ezer ember közül kevesebb, mint egyet érint, de számukra a látásuk visszanyerését jelentheti a fejlesztés.
Az rhNGF jelenleg a II. fázisú vizsgálatnál tart, amelybe most zajlik a betegek beválasztása.
A vizsgálat 9 európai országban, 39 központban folyik. Magyarországon Budapesten, a Mária utcai Szemészeti Klinikán Prof. DR. Németh János csapata vesz részt a munkában.
A kezelés becsült időtartama 8 hét, 48 vagy 56 hetes megfigyelési időszakkal.

A felfedezéssel a Dompé Research and Development (Dompé Kutatás és Fejlesztés), az olasz bio-gyógyszerészeti vállalat új távlatokat nyitott a szaruhártyafekélyek kezelésében.
Az első eredmények pedig azt igazolták, hogy az rhNGF biztonságos.
Az rhNGF, a Dompé által kifejlesztett rekombináns humán idegi növekedési faktor az emberi szervezet által termelt fehérjéhez hasonló típusú fehérje, amely az idegsejtek, így a retinán lévő sejtek növekedését, fenntartását és fennmaradását serkenti. Az rhNGF a vizsgálatok szerint a klinikai gyakorlatban kiegészíthetné a természetes NGF-et és javíthatná a retinasejtek túlélését azáltal, hogy lassítja a betegség előrehaladását, és kedvező hatást fejt ki a betegek látási képességének megtartásában.

"Ezek az eredmények nagy jelentőséggel bírnak egy olyan lehetséges gyógyszer klinikai fejlesztése során, amely a Nobel-díjas Rita Levi Montalcini kutatásaiból származik" - hangsúlyozta Eugenio Aringhieri, a Dompé csoport vezérigazgatója.

A vizsgálatot 18, diabétesz, herpeszvírus által okozott szemfertőzés, fertőzés, idegsebészeti beavatkozás és más kapcsolódó betegségek eredményeként kialakult közepesen súlyos vagy súlyos keratitis neuroparalyticában szenvedő beteg (7 férfi és 11 nő) részvételével végezték.
A betegek többségénél a szaruhártya-elváltozások teljes gyógyulásáról számoltak be.
A vizsgálatról

Az I. és II. fázisú REPARO vizsgálat egy randomizált, kettős vak, placebo kontrollos klinikai vizsgálat, amely az egyszeri és az ismételt növekvő adagolást kombinálja a szemcsepp formájában alkalmazott rekombináns humán idegi növekedési faktor (rhNGF) biztonságosságának, tolerálhatóságának és farmakokinetikájának értékelésére, közepesen súlyos vagy súlyos, 2. fokozatú (tartós hámhiány) vagy 3. fokozatú (szaruhártyafekély) szaruhártya-elváltozással járó keratitis neuroparalyticában szenvedő felnőtt betegek esetében.
Csak olyan betegeket vonnak be a vizsgálatba, akik nem reagáltak a jelenleg rendelkezésre álló orvosi kezelésekre.
Egyesületünk - érintettségéből is kifolyólag -, a jövőben folyamatosan hírt ad majd a rhNGF növekedési faktor fejlesztéssel kapcsolatosan. Ha nem szeretnél lemaradni a friss infókról kövesd blogunkat.
Szólj hozzá

közélet vak kozelet látássérült szemvizsgálat látássérülteknek szemészeti szűrés rhNGF