2016. máj 08.

Új szelek a vakok oktatásában

írta: m admin
Új szelek a vakok oktatásában

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világon 280 millió látássérült él, és közülük sokan nem részesülhetnek a szükségleteiknek megfelelő speciális oktatásban. Persze vannak jó példák is: ezek közül mutatunk be hármat.

balett_latasserulteknek.jpg

Brazília: a vak balett-társulat

Fernanda Bianchini
egyszerre táncos és gyógytornász, húsz éve tanít táncot vak vagy részlegesen vak gyerekeknek Sao Paulóban.

Jelenleg 120 tanítványa van háromtól hatvan évesig.

Az évek során Bianchini kifejlesztette a saját, fizikai érintésen és vezetésen alapuló tanítási módszerét, és a vak diákjaitól ugyanazt a teljesítményt követeli meg, mint az egészségesektől. A táncórákon javul a tartásuk, az egyensúlyérzékük, a térérzékelésük és erősödik az önbizalmuk. Bár több időre van szükségük, mint egy olyan diáknak, aki a tükör segítségével tudja gyakorolni a mozgást, de ha egyszer megtanulnak valamit, olyan jól összpontosítanak, hogy a végeredmény semmivel sem rosszabb, mint egy látó diák esetében.

Bianchini balett-társulatával rendszeresen jár fellépni Dél-Aamerikában és európában. A táncosai egy része vak, egy részük részlegesen vak vagy más fogyatékkal élő, és csak a társaság tíz százaléka látó.

Egyesült Államok: szájdobbal a szép beszédért

New York, Bronx. A “Lavelle Vakok Iskolájában”: http://www.lavelleschool.org/ kezdődik a beatbox-óra . A vak vagy részlegesen vak gyerekek közös gyakorlással megtalálják a saját hangjukat.

A lábdob, a cin, a pergődob – ezek a szájdobolás alapjai, egyben jól működő és újító oktatási módszertan is épül rájuk. A program már öt éve fut az iskolában. Jelenleg egy beatbox alapú beszédfejlesztő tananyagon dolgoznak, amelyben szisztematikusan összegyűjtik a gyakorlatokat, játékokat és mondókákat.

A cél a tiszta és érthető beszéd fejlesztése, de az írástanulásban is segít.

braille_irastanitas_kambodzsa.jpg

Kambodzsa: nulláról indultak

Phalla Neang volt az első, aki Braille-írást tanított Kambodzsában, ahol a fogyatékossággal élők gyakran a társadalom peremére szorulnak. Az általa irányított civil szervezet az egyetlen Kambodzsában, amely vak gyerekek oktatásával foglalkozik. Mára öt iskolát nyitott vak diákok számára. Phalla Neang munkásságáért jelölték a Global Teacher Prize nevű pedagógus-díjra.

A képen Phalla Neang, a braille-írást bevezető tanár, aki hazaérkezik, mint a top 10 ‪#‎teacherprize‬ döntőse. Nemzeti hősként üdvözöli a kambodzsai oktatási miniszter, rengeteg újságíró, 450 gyerek és a  Krousar Thmey Foundation, a kambodzsai a vöröskereszt és a cserkészek. 

A fentiek az olyan civilszervezetnek, mint a BULÁKE megerősítést adnak. Egyesületünk már tíz éve dolgozik azért, hogy a látássérültek könnyebben érvényesülhessenek társadalmunkban és ahogy a fenti példák is igazolják, érdemes ezt az utat folytatnunk... :)

 

forrás: euronews.com

Szólj hozzá

közélet segítségnyújtás esélyegyenlőség kozelet braille fogyatékosság foglalkoztatás látássérült latoknak vakokrol